www.CSFBL.com
New to CSFBL? Sign Up | Returning user? Sign In
You are one of 2909 baseball fans currently visiting CSFBL!

CSFBL: Spring Training: Amateur Draft

League: Spring Training

Current League Date: 5/17/2090

 1999 Amateur Draft

Draft Status: Completed

Draft Order

Round 1:

  1. Hobe Sound Ibises
  2. Goodyear Indians
  3. Toledo Mudhens
  4. Chocolate City Turkeys
  5. Eastern Illinois Panthers
  6. Chestertonfieldville Crazy Goats
  7. Boyertown Bombers
  8. Louisville White Sox
  9. Minnesota North Stars
  10. Wayward Rovers
  11. Canandaigua Crickets
  12. Cleveland Steemers
  13. Bourbon Street Crawdaddy's
  14. Vinny Castilla's Squad
  15. Manchester United
  16. Chesterfield Buckmasters
  17. West Texas Tacos
  18. Sydney Blue Sox
  19. Hartford Whalers
  20. Carolina Coastal Surge
  21. Macedonia Gongfarmers
  22. Boston Braves
  23. West Plano Fighting Nutria
  24. Oklahoma Bison

Round 2:

  1. Hobe Sound Ibises
  2. Goodyear Indians
  3. Toledo Mudhens
  4. Chocolate City Turkeys
  5. Eastern Illinois Panthers
  6. Chestertonfieldville Crazy Goats
  7. Boyertown Bombers
  8. Louisville White Sox
  9. Minnesota North Stars
  10. Wayward Rovers
  11. Canandaigua Crickets
  12. Cleveland Steemers
  13. Bourbon Street Crawdaddy's
  14. Vinny Castilla's Squad
  15. Manchester United
  16. Chesterfield Buckmasters
  17. West Texas Tacos
  18. Sydney Blue Sox
  19. Hartford Whalers
  20. Carolina Coastal Surge
  21. Macedonia Gongfarmers
  22. Boston Braves
  23. West Plano Fighting Nutria
  24. Oklahoma Bison

Round 3:

  1. Hobe Sound Ibises
  2. Goodyear Indians
  3. Toledo Mudhens
  4. Chocolate City Turkeys
  5. Eastern Illinois Panthers
  6. Chestertonfieldville Crazy Goats
  7. Boyertown Bombers
  8. Louisville White Sox
  9. Minnesota North Stars
  10. Wayward Rovers
  11. Canandaigua Crickets
  12. Cleveland Steemers
  13. Bourbon Street Crawdaddy's
  14. Vinny Castilla's Squad
  15. Manchester United
  16. Chesterfield Buckmasters
  17. West Texas Tacos
  18. Sydney Blue Sox
  19. Hartford Whalers
  20. Carolina Coastal Surge
  21. Macedonia Gongfarmers
  22. Boston Braves
  23. West Plano Fighting Nutria
  24. Oklahoma Bison

Draft Results

Round 1

  1. P John Weston by Hobe Sound Ibises (286-165, 2.93, 4xCYA, RotY, 10xAS, HoF)
  2. RF Wade Walter by Goodyear Indians (.284-313-1,101, 8xAS, GG)
  3. P Andrew Munoz by Chocolate City Turkeys (226-189, 3.68, 3xAS)
  4. 1B Brian Godwin by Eastern Illinois Panthers (.266-90-442)
  5. P Randy Hale by Chestertonfieldville Crazy Goats (57-91, 4.82)
  6. 3B Robert Small by Boyertown Bombers (.290-29-328, AS)
  7. C Carl Alston by Louisville White Sox (.311-223-1,340, 14xAS, HoF)
  8. P Raymond Mooney by Minnesota North Stars (72-65, 4.31, AS)
  9. LF Zhekai Huges by Wayward Rovers (.283-173-751, 4xAS, GG)
  10. P Eduardo Williams by Canandaigua Crickets (96-115, 4.67)
  11. P Robert Savell by Cleveland Steemers (258-196, 3.72, 4xAS)
  12. RF Lee Rossi by Bourbon Street Crawdaddy's (.286-296-893, RotY, 6xAS, GG)
  13. P Joshua Jacobson by Vinny Castilla's Squad (293-246, 3.54, 8xAS, HoF)
  14. P James Miller by Manchester United (79-111, 4.88)
  15. P Cody Brantley by Chesterfield Buckmasters (112-93, 3.57, 3xAS)
  16. LF Paul Murrow by West Texas Tacos (.249-306-1,262, 5xAS)
  17. P Frank Bakos by Sydney Blue Sox (180-129, 3.70, 3xAS, 2xGG)
  18. P Larry Tilly by Hartford Whalers (137-132, 4.47, AS)
  19. P Terry McComas by Carolina Coastal Surge (50-87, 4.49)
  20. 1B William Rodriguez by Macedonia Gongfarmers (.304-508-1,661, MVP, 10xAS, HoF)
  21. P George Garon by Boston Braves (67-64, 3.41)
  22. 3B Michael Howe by West Plano Fighting Nutria (.251-380-1,056, 2xGG)
  23. RF Juan Dodge by Oklahoma Bison (.263-241-1,312, 8xAS)

Round 2

  1. P James Willis by Hobe Sound Ibises (25-20, 4.44)
  2. P David Wiliams by Goodyear Indians (267-262, 3.93, GG)
  3. RF William Hagan by Chocolate City Turkeys (.241-100-350)
  4. CF Alberto Valdez by Eastern Illinois Panthers (.248-165-714, AS, GG)
  5. P Paul Fields by Chestertonfieldville Crazy Goats (101-132, 4.87)
  6. P Chris Martinez by Boyertown Bombers (106-61, 4.07)
  7. 1B Anthony Bridges by Louisville White Sox (.270-581-1,712, 8xAS)
  8. C Timothy Kelley by Minnesota North Stars (.251-208-639)
  9. 1B John Henderson by Wayward Rovers (.266-84-320, 3xAS, GG)
  10. RF Curtis Phillips by Canandaigua Crickets (.278-485-1,697, 3xAS, 9xGG)
  11. CF Wayne McCaulley by Cleveland Steemers (.247-178-565)
  12. P Steven Taylor by Vinny Castilla's Squad (157-172, 4.09, 2xGG)
  13. P Alvin Ramirez by Manchester United (78-89, 4.00, 5xAS)
  14. P Ralph Styer by Chesterfield Buckmasters (1-2, 9.13)
  15. 3B Gary Neale by West Texas Tacos (.257-179-731, 2xGG)
  16. P Adam Campbell by Sydney Blue Sox (177-181, 3.85, 2xAS)
  17. LF Avery Hayne by Hartford Whalers (.256-98-363, AS)
  18. 3B Thomas Helton by Carolina Coastal Surge (.237-116-358)
  19. P Kyle Green by Macedonia Gongfarmers (99-102, 4.63)
  20. C Jesus Medina by Boston Braves (.221-102-378)
  21. P Les Bird by West Plano Fighting Nutria (125-134, 4.02)
  22. SS Thomas Snodgrass by Oklahoma Bison (.244-13-95)

Round 3

  1. P Mathew Wilson by Hobe Sound Ibises (0-0, 0.00)
  2. 2B Bernard Tanner by Goodyear Indians (.225-174-643, 4xAS)
  3. P Virgil Brodie by Chocolate City Turkeys (147-168, 4.60, GG)
  4. CF Andrew Matthews by Eastern Illinois Panthers (.242-122-364)
  5. 2B Danny Gordon by Chestertonfieldville Crazy Goats (.111-0-0)
  6. P Stephen Botts by Boyertown Bombers (5-11, 5.45)
  7. 2B Kenneth West by Louisville White Sox (.239-5-26)
  8. P William Walker by Minnesota North Stars (10-7, 4.34)
  9. C Virgil Webb by Wayward Rovers (.243-26-133, GG)
  10. P Charles Turner by Canandaigua Crickets (19-12, 6.01)
  11. RF Jonathan Rivet by Cleveland Steemers (.231-4-13)
  12. RF Nicholas Lawson by Vinny Castilla's Squad (.218-106-252)
  13. P Lawrence Stewart by Chesterfield Buckmasters (0-0, 0.00)
  14. P Donald Lofton by West Texas Tacos (2-4, 5.61)
  15. P Kenneth Schaeffer by Sydney Blue Sox (4-5, 3.58)
  16. P Joe Boyd by Hartford Whalers (2-2, 5.22)
  17. 3B Keith Webb by Carolina Coastal Surge (.250-1-6)
  18. 1B Matthew Cooksey by Macedonia Gongfarmers (.213-2-8)
  19. P Santiago Garza by West Plano Fighting Nutria (7-4, 6.18)
  20. 1B Harold Adams by Oklahoma Bison (.215-40-163)
Designed and developed by ComputerSims, LLC

Portions Copyright ©2001-2016.
All Rights Reserved.

Support CSFBL
Contact Us
Privacy Policy